Gmina Chełmiec podpisała list intencyjny dotyczący współpracy w ramach realizacji projektu pn. „Małopolski Tele-Anioł”
Do kogo skierowany jest projekt:
Projekt „Małopolski Tele-Anioł” realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego n lata 2014-2020. Głównym celem projektu jest poprawa jakości życia osób niesamodzielnych poprzez realizację działań na rzecz rozwoju usług opiekuńczych i sąsiedzkich w miejscu zamieszkania oraz usług wykorzystujących nowoczesne technologie informacyjno-komunikacyjne w celu jak najdłuższego pozostania w ich środowisku. Wsparcie skierowane jest dla osób niesamodzielnych ze względu na wiek, stan zdrowia, niepełnosprawność oraz dla osób wymagających opieki i wsparcia w związku
z niemożnością samodzielnego wykonywania podstawowych czynności dnia codziennego.
Jak działa Tele-Anioł?
Podopieczny nosi na nadgarstku urządzenie, które jest wyposażone w specjalny guzik oraz kartę sim, dzięki czemu działa jak telefon i pozwala na natychmiastowe wezwanie pomocy. Po naciśnięciu guzika urządzenie łączy się z Centrum Teleopieki, gdzie o każdej porze czekają wykwalifikowani ratownicy medyczni, a w godzinach dziennych psycholog i asystenci Teleopieki. System ten pozwala również na automatyczną identyfikację podopiecznego oraz wyświetla ratownikowi najważniejsze informacje o łączącej się osobie. Dzięki temu pracownik może ocenić sytuację i podjąć działania odpowiednie do zgłoszonego problemu oraz pozostaje z podopiecznym w kontakcie aż do udzielenia mu pomocy oraz rozwiązania problemu.
Urządzenie na pierwszy rzut oka przypomina z wyglądu elektroniczny zegarek, ale działa jak telefon komórkowy. Posiada trzy przyciski:
Oprócz tego Tele-Anioł wyposażony jest w czujnik tętna, lokalizator, czujnik upadku, dzięki czemu Centrum Teleopieki otrzyma sygnał, że coś złego się stało, np. w przypadku znacznego obniżenia lub podwyższenia tętna.
Kto może skorzystać z usług Małopolskiego Tele-Anioła?
osoby z niepełnosprawnościami i osoby niesamodzielne, których dochód nie przekracza 150% właściwego kryterium dochodowego (na osobę samotnie gospodarującą lub osobę w rodzinie), o których mowa w ustawie z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej;
osoby lub rodziny zagrożone ubóstwem lub wykluczeniem społecznym doświadczające wielokrotnego wykluczenia społecznego rozumianego jako wykluczenie z powodu więcej niż jednej z przesłanek, o których mowa w rozdziale 3 pkt 15 (współwystępowanie różnych przesłanek)
osoby o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności;
osoby z niepełnosprawnością sprzężoną oraz osoby z zaburzeniami psychicznymi, w tym osoby z niepełnosprawnością intelektualną i osoby z całościowymi zaburzeniami rozwojowymi;
osoby lub rodziny korzystające z Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa
osoby lub rodziny zagrożone ubóstwem lub wykluczeniem społecznym w związku z rewitalizacją obszarów zdegradowanych,
osoby mieszkające i przebywające na terenie województwa małopolskiego
osoby niesamodzielne, które ze względu na wiek, stan zdrowia lub niepełnosprawność wymagające opieki lub wsparcia w związku z niemożnością samodzielnego wykonywania co najmniej jednej z podstawowych czynności dnia codziennego (np. samodzielne robienie zakupów, przygotowywanie i spożywanie posiłków, sprzątanie, poruszanie się, wychodzenie z domu, ubieranie i rozbieranie, higiena osobista, itp.).
Wsparcie w pierwszej kolejności udzielane będzie także osobom, które nie korzystają z pomocy w ramach istniejącego systemu pomocy społecznej. W odniesieniu do osób korzystających z tego systemu, kierowane do nich wsparcie będzie komplementarne do dotychczasowego.
Zasady Rekrutacji:
Rekrutację Uczestników/Uczestniczek do projektu prowadzą wspólnie: Województwo Małopolskie oraz Partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące zasad rekrutacji i uczestnictwa w projekcie zostały przedstawionena stronie internetowej www.malopolska.pl/teleaniol
w zakładce Rekrutacja. Z przedmiotowej strony można pobrać formularz zgłoszeniowy
oraz niezbędne załączniki.
Kierownik GOPS Chełmiec
Katarzyna Sobczyk